fbpx

Ako predám svoju nehnuteľnosť?

Možno ste  sa práve Vy v tomto okamihu ocitli v situácii, kedy potrebuje predať svoju nehnuteľnosť.

V tejto chvíli možno ani tak nezáleží na dôvodoch, ale na POTREBE predať. Niekedy nám stačí iba jeden dôvod, niekedy je ich viac, ale POTREBA ich všetky akosi prevýšila.

  „Čo s tým?“  spýtate sa sami seba.
  „Predaj nehnuteľností je dnes lukratívna záležitosť a istotne to zvládnem aj ja sám.“
  Napadla Vám presne táto myšlienka?  Verím Vám a vôbec sa tomu nečudujem.
  Ale…. uvedomili ste si, čo sa skrýva za týmto krátkym slovkom „ale“?

    1. „Podám si inzerát ja sám!“

Iste, táto možnosť sa každému predávajúcemu javí ako prvé a správne riešenie.

Prečo? Pretože je veľa portálov, je „doba internetová“, každý niečo inzeruje, tak: „ prečo by som to neskúsil aj ja?  Skúsim! Napíšem inzerát,  „vyhodím“ na portály, dám na seba kontakt a čakám…“ Ozve sa mi jedna realitná kancelária, druhá, tretia…. pri siedmej to prestávam počítať a pri pätnástom telefonáte  za deň už viem, že je to zase realitná kancelária.

 „Ale ja chcem reálneho kupujúceho, nie realitku!“

Hm, a myslíte si, že presne túto informáciu zdieľa s Vami aj kupujúci?

Nie, nezdieľa. Skutočný kupujúci sa orientuje na zabehnuté realitné kancelárie, ktoré  sú etablované na trhu s nehnuteľnosťami , majú svoju klientelu, právnu kanceláriu, spolupracujú s notárskym úradom , sú členmi združenia realitných kancelárií … jednoducho, „majú meno“… a „dobré meno je viac ako dobrý olej“ …(citát)

Takýto kupujúci sa nebude „motať“ po súkromných inzerciách, pretože na neho pôsobia nedôveryhodne, aj keď sa vôbec nemusí jednať o neserióznu osobu. Jednoducho, JE TO TAK.

    2. Určenie ceny nehnuteľnosti

Podľa čoho si určíte cenu Vašej nehnuteľnosti? Podľa toho, koľko v danej chvíli potrebujete peňazí? Alebo podľa toho, čo si za predaj nehnuteľnosti chcete kúpiť?

Istotne máte skvelé očakávania, na tom nie je nič zlé. Všetci ich máme.

Ale…

Určujem si cenu reálne alebo „podľa toho, za koľko predal sused“?  Pamätajte na jednu dôležitú vec: INTERNET SI PAMATÁ! Áno, znie to bláznivo, ale je to tak.

Dnes dáte cenu … neviem, nejakú…. nedarí sa…zajtra dáte cenu.. nižšiu … potom ešte nižšiu… potom sa zarazíte, toto ste predsa nechceli… čo teda s cenou? Ako ju určiť? A čo s ľuďmi, ktorí videli moju nehnuteľnosť a čakajú … Je to ako pri nepodarenej licitácii… cena by mala ísť vyššie, ale akosi je to opačne… klesá…

Nerobte to, prosím. Nechajte si poradiť. Odborníkom. Vy budete spokojní, nájdeme klienta a ušetríte si kopec času i nervov, čo si budeme hovoriť 

    3. Prehliadka Vašej nehnuteľnosti

Možno to znie úplne „nevinne“, ale „kominík to není, jasný pane!“

Áno, nehnuteľnosť treba „vedieť predviesť“.

Ako? Odprezentovať, vyjednávať s klientom, ktorý chce kúpiť, pripraviť nehnuteľnosť na predaj, lebo „prvý dojem“ alebo inak povedané „prvých 15 sekúnd“ rozhodne. Nepýtajte sa ma na viac, lebo „Vy viete a aj a ja viem. V dobrom to myslím. A chcem to ponúknuť práve Vám!“

4. Viac realitných kancelárií

Toto je jedna z prvých úvah, ktorá „prenasleduje“ takmer každého predávajúceho.

„Dám to do ponuky čo najväčšiemu počtu realitných kancelárií! A najlepšie : každý to bude mať za inú cenu. Aspoň uvidím, aké maximum ceny dosiahnem!“

Chyba! Zásadná chyba!!!

A viete prečo? Lebo každý potenciálny kupujúci, keď uvidí tú istú nehnuteľnosť v 10-tich realitných kanceláriách, si položí iba jednu jedinú otázku : „Aký problém má táto nehnuteľnosť, že ju ponúka toľko realitiek a každá za inú cenu? Hm, do toho by som istotne nešiel, niečo tam „nesedí“..!“ Táto veta nie je „blaf“, je to citát. Citát od klientov, ktorí mi položili presne túto otázku . Naozaj. Vlastne, načo Vás budem klamať? Vyskúšajte a uvidíte. Rečou môjho syna : „čísla neklamú „ 

5. Zmluvy

Tak toto je samostatná „parketa“.

Iste, dobrý právnik zvládne všetky tieto „veci“.

Ale to nie je iba o zmluvách. Väčšina klientov si berie hypotekárny úver, potrebuje poradenstvo, intenzívnu komunikáciu s bankou kupujúceho, podklady z katastra, znalecký posudok… Myslíte si, že právnik bude robiť všetky tieto „veci“ nad rámec zmlúv? Hm…., ešte som takého nestretla. Vážne. Každý „iba“ prerobil zmluvu, ale to ostatné je na Vás. Úprimne: „chce sa Vám do toho?“

6. U nás máte „všetko na kľúč“ 

Áno, čítate správne! U nás máte „všetko na kľúč“.

Počínajúc prehliadkou  nehnuteľnosti realitným maklérom  a  stanovením jej reálnej predajnej ceny, inzerciou, prehliadkou nehnuteľnosti s potenciálnym kupujúcim a jej prípravou na predaj, prezentáciou nehnuteľnosti, zmluvná dokumentácia a právny servis na notárskom úrade, katastrálne konanie, poplatok za katastrálne konanie, poradenstvo , úverový špecialista, znalec z odboru stavebníctva…. až po odovzdanie nehnuteľnosti do užívania kupujúceho.

 Vynechala som niečo?

Ach, áno! Fľaša vychladeného šampanského a srdečné blahoželanie k dobre predanej nehnuteľnosti a tiež radosť z výborne  odvedenej práce!  Vašej i tej mojej!

 Tak na Vás  všetkých teším, priatelia!

Iveta Hestericova
V oblasti realít pôsobím od začiatku roku 1997. Venujem sa predaju pozemkov, rodinných domov, ale aj bytov v rámci celej Bratislavy a  okolia.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.